Login

Přezdívka
Heslo
Ještě nemáte svůj účet?
Můžete si jej vytvořit zde.
Zapoměl(a) jste heslo?

Návštevnost

Právě je 93 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Rozhovory Obsáhlý rozhovor s Vladimírem Růžičkou
29.04.2012 | fanklub | 2112x zobrazeno | Skóre: 5

Přínášíme vám posezóní rozhovor s trenérem naší milované Slavie Vláďou Růžičkou. Za rozhovor děkujeme panu Roháčkovi. 


 

Vladimír Růžička-Jedna z největších osobností historie slávistického hokeje. Muž co roku 1994 pomohl Slavii k jejímu postupu do extraligy. Velkou část svého hokejového života strávil na severu Čech v dresu Litvínova, úspěšně také působil několik let v Kanadsko - americké NHL. Jako kapitán dovedl český národní tým k prvním zlatým medailím z nezapomenutelné olympiády v Naganu 1998. Kariéru profesionálního hokejisty ukončil v roce 2000, ale ve slavistickém Edenu zůstal i nadále. Ve Slavii nyní působí jako trenér a generální manažer v jedné osobě.

Dne 18.4.2012 v Edenu


Na začátek obligátní otázka, proč to letos nevyšlo? Extraliga byla letos celkem vyrovnaná a jednotlivé kluby od sebe dělily v pořadí třeba jen 3 body. Nedařilo se vám udělat šňůru třeba 6 výher za sebou, kde se stala chyba?
Určitě jak jste říkal, nebyli jsme schopní udělat nějakou šňůru, druhá věc, která si myslím, je hodně důležitá, my vlastně z domácích utkání vytěžili strašně málo bodů a to byly takové ty největší příčiny, protože venku jsme hráli slušně, ale doma jsme hráli špatně, nedovedu si pořád nějak vysvětlit proč. Řekl bych, že utkání jsme hráli lépe, když bylo v 02 aréně více lidí, třeba zápasy s Brnem, se Spartou, poslední zápas s Vítkovicemi. Ty zápasy, kde bylo více lidí, bych řekl, že jsme hráli lépe. Když jsem se pak koukal, tak z těch 65 utkání, jsme prohráli asi 18x jen o gól, což mě také mrzí. Také bych chtěl říct, ještě jednu věc, to mužstvo se poslední roky trošku přebudovává, přibíráme mladé hráče a samozřejmě, i když hráli dobře, tak bych řekl, že je to velké sousto pro ně. Jak jste říkal, ta liga byla velmi vyrovnaná, kdokoliv se mohl dostat do play off, kdokoliv mohl hrát play out, když si vezmu ty poslední roky, tak Sparta letos vyhrála základní část a loňskou sezonu hrála play out. Brno, dva roky po sobě play out, mužstvo, které mělo úplně jiné ambice, tak dneska hraje o titul. Je to velmi vyrovnané, a když si vezmu, že jsme poslední dvě sezony hráli semifinále, a vlastně před třemi, čtyřmi lety jsme vyhráli titul, hráli jsme finále, to finále jsme vlastně dvakrát hráli s Karlovými vary a Vary vlastně postihlo to samé, také hrály play out. Extraliga je hodně vyrovnaná, což je pro fanouška určitě dobře, samozřejmě pro kluby je to hrozně nevypočitatelné, kde se můžete nakonec ocitnout, určitě je to nepříjemné hrát play out, vidina toho, že se můžete dostat do baráže a hrát o udržení, to si myslím, je jiné než těch deset let před tím.
Při pohledu do statistiky po základní části je zajímavé, že Slavii se nedařilo zejména na domácí půdě v O2 aréně, naopak, kdyby se hrálo pouze venku, tak tam by Slavia skončila 3. Dokážete nějak vysvětlit, co to mohlo způsobit? Kdyby se hrálo špatně, tak by bylo logické, že by se prohrávalo prakticky všude? V čem je to prokletí domácích zápasů, protože v O2 aréně se ne úplně dařilo už i v předchozích sezonách.

Já si myslím, že jsme se vždycky potýkali s tím, že až pak play off zápasy jsme hráli lépe doma. Když si vezmu dva, tři roky zpátky, tak v O2 aréně jsme se potýkali s tím, že ty výkony nebyly takové, jak bychom si představovali, i když to mužstvo bylo určitě silnější, tak nevím, je to zajímavé, chceme si tam zvyknout, je to náš stadion, kde hrajeme doma. Pořád chci říci, jednu věc a opakuju to pořád dokola, je o o tom, že i pro ty hráče a i ten hokej vypadá jinak, když tam přijde 10 000 lidí, než když tam přijdou 2000 do tak obrovské haly. Bylo to vidět v té poslední sezoně, když byl zápas se Spartou a bylo tam necelých 12 000, byla tam parádní atmosféra a vlastně hned v úterý jsme hráli se Zlínem a bylo tam 2500. Určitě bychom byli rádi, kdyby těch diváků chodilo více, ale tahle doba je teď hodně vypjatá a složitá, takže i ten divák si hodně vybírá utkání, na které půjde.
Co tedy uděláte pro to, aby více lidí chodilo na zápasy?O2 aréna je drahá a pokud na zápas přijde maximálně 3000 lidí. Jak tedy přitáhnout lidi víc na hokej v době krize, kdy lidé nemají peníze na obyčejné věci natož na hokej?
Určitě o tom přemýšlíme, chceme něco udělat, protože třeba po tom zápase s Vítkovicemi, kde bylo vstupné 20 Kč, tak tam přišlo 8000 lidí, je to krok k zamyšlení, ale na druhou stranu ta hala na to, aby stála 20 Kč, tak je příliš drahá. Sháníte samozřejmě peníze od sponzorů, my potřebujeme, abychom měli peníze i z toho, kolik lidí přijde na hokej. O2 aréna není levná záležitost, ale určitě s tím budeme něco dělat.
Celou situaci zkomplikuje ještě přítomnost KHL v Praze, myslíte si, že lidi bude zajímat kontinentální hokej, o věrné fanoušky Slavie se asi nebojíte, ale v případě, že tu bude Lev hrát, tak tu budou v Praze vlastně 3 velké kluby-SLA-SPA-LEV, není to moc na jedno město?
Můj názor je úplně jiný, než má předseda svazu, pan Král, já si myslím, že našemu hokeji to jednoznačně uškodí s tím, že bude další odliv našich hráčů, těch lepších hráčů, tím bude také trpět naše extraliga, určitě to odtáhne plno sponzorů z naší extraligy, nemá cenu si něco nalhávat, v Rusku hodně firem dělá byznys a samozřejmě Rusové budou mít zájem na tom, aby podporovali tým z KHL a ne české kluby, takže to jsou dva body, které tomu hodně uškodí.
S tím, tedy spojím další otázku, stále se spekuluje o tom, jak bude probíhat příští sezona z důvodu stěhování KHL do Prahy. Jistě jste otázku ohledně střídání s Lvem řešil v rozhovorech stokrát, ale přesto se zeptám, probíhají tedy nějaká jednání, je možné, že by se sezona odehrávala z části v Edenu a z části v O2 aréně?
Tak zatím musím říci, po menších jednáních s 02 arénou, jsme zatím jediní, kdo má smlouvu, do roku 2024, takže my tu smlouvu máme, my tam zatím hrát budeme, jak to bude s KHL, se Lvem, to se všechno ještě uvidí, pro nás je daná smlouva, tak jak je napsaná, muselo by dojít k nějakým dohodám mezi Slavií a Lvem, ale hlavně si myslím, že bude muset být dohoda mezi Lvem a Bestsportem a Slavií a Bestsportem. Bude to určitě složité, v Rusku, jejich hokejový šéf Medvěděv, řekl, že se bude KHL odehrávat v 02 aréně a my teď nevíme, jak se to bude odvíjet, protože ty dva kluby aby hrály na jednom stadionu, to bude problém.
Největší problém bude s přebarvením plochy že?
Já si myslím, že to bude největší problém, protože Rusové led moc nebarví, ale my máme postavené finance na tom, jaké máme mantinely, jaký máme led a co máte na dresu. Mantinely a dresy nejsou problém, ale led bude velký problém. V 02 aréně ten led i teď, když tam hrajeme, a jsou tam různé akce během sezony, tak ten led tam není dobrý. Je i těžké ho udržet, neustále ho měníte, dává se na to ta plocha, je těžké to udržet.
Nedávno jste řekl v rozhovoru, že by vám hlavní město mělo alespoň trochu finančně pomoci, protože si platíte luxusní O2 arénu, kde jste vlastně jenom nájemníci a k tomu musíte ještě financovat chod Edenu, kde neprobíhají jen tréninky A týmu, ale působí zde i mládež. Probíhají nějaká jednání s městem, je nějaká naděje, že by se zde našla nějaká finanční podpora?
Toto je pro nás hodně komplikované, jednání probíhají, těch jednání se zúčastňuji a určitě chceme, aby nám město do budoucna přispělo, protože nám tu hraje asi 300 dětí hokej. My to máme tak, že tu máme dva subjekty, občanské sdružení, kde máme děti, a akciovou společnost, kde je A tým. Samozřejmě, když chceme, aby nám fungovala mládež, tak my to musíme brát z akciové společnosti a platit tu mládež, a ještě k tomu dvě haly. Pak je tu nepříjemná věc pro rodiče, protože já bych chtěl, aby to ty rodiče stálo co nejméně, ale v dnešní době to zkrátka jinak nejde, protože my to dotujeme celé a rodiče přispívají. 

A v této době, která není jednoduchá, si chceme ty děti udržet. Vidíme všichni co se děje s naším hokejem, nemá cenu si nic nalhávat, náš mládežnický hokej, není zase tak dobrý a vidíme to na výsledkách, určitě bychom s tím, měli něco dělat.
Dá se třeba očekávat dražší vstupné do Edenu, v případě, že by se hypoteticky Slavia musela střídat se Lvem v O2 aréně , možné by to i bylo, protože Eden má ještě na příští sezonu udělenou výjimku od APK. Letos se zde hrálo „pouze“ play out, ale ceny na extraligové zápasy by nejspíš musely být dražší?
No tak asi trochu jo, ale já osobně, a určitě nejen já bych chtěl moc poděkovat fanouškům, kteří tu vytvořili parádní kulisu a myslím si, že na tomto stadionu by se vyhrávalo hostujícím týmům špatně, protože tady to vřelo. Nemůžu se pořád zbavit dojmu, že ti fanoušci si přejí Eden. Byli hodně nadšení, když jsme tam hráli play out, tak jsem občas měl pocit, že tam hrajeme o titul a ne o sestup, takže určitě jim patří velký dík a určitě v této sezoně, která nebyla ideální, že nás podrželi a pomohli nám.
Tak, ale tak by to mělo správně být, ne? Aby fanoušci podrželi svůj tým i v době, kdy se mu příliš nedaří.
Tak to určitě, známe ale české fanoušky, když se vyhrává, tak vás klepou po ramenou a když se prohrává, tak vás zatratí, takže jsem hrozně rád za naše Slavistické fanoušky.
Opět, jste začal spolupracovat s Ondrou Weissmannem, v nedávném rozhovoru jste uvedl, že vám jeho příchod pomohl, myslíte si, že pan Weissmann s sebou přinesl nějakou novou vlnu energie? Nechával jste na něm většinu tréninků, což jsem sám viděl, když jsem se byl několikrát podívat na tréninku. V čem byl konkrétně jeho přínos?
Já si myslím, že určitě přinesl, když se daří a jde vám to, tak to máte v nějakých kolejích a nechcete to měnit, radši to necháte, nejsem zastánce toho, když to jde, tak do toho zasahovat, ale letošní sezona se nedařila a pak už jsem z toho byl skutečně dost špatný, ať to bylo po dobrém, nebo po zlém, měl jsem tu dva asistenty, dva kluky co začínají, hlavně u chlapů, protože Pepa Beránek, ještě donedávna hrál a je u juniorů, je to spíš takový výpomoc, ale trenérsky má Pepa všechno před sebou a určitě nějaké poznatky má, je pohodový, ale já jsem potřeboval někoho, kdo do toho pořádně šlápne, dokáže zařvat a to právě ani Jirka Čelanský, který tady byl vlastně tři roky, ale je to svým způsobem vlastně nováček a toto mě tam chybělo. Strašně mně pak pomohlo, když přišel Ondra a vlastně ti hráči začali slyšet to samé od jiného trenéra. Ondra dělal hlavně tréninky, já si hodně odpočinul, mohl jsem se soustředit jen na zápasy, samozřejmě jsme se radili, ale myslím si, že jeho příchod nám hodně pomohl a myslím si, že jsme to takhle suveréně „uhráli“ v play out právě díky jemu. Možná, že ode mě byla chyba, že kdybych ho zavolal o měsíc dříve, tak jsme hráli play off, to je můj názor.
Napadlo vás během sezony, že by se mohlo stát, že byste mohli spadnout do 1 ligy a že by se potom uzavřela extraliga, jeden čas se o tom i veřejně spekulovalo, nebo jste si vůbec možnost baráže nepřipouštěl a snažil se soustředit jen na to, aby ten další zápas už dopadl lépe?
Extraliga byla vyrovnaná, a visí to tam nad každým, nad trenéry, nad hráči, není to jenom o hráčích, je to o celém klubu. Samozřejmě, že mě to stále hlodalo to „Co kdyby“, protože stát se může vlastně cokoliv, není nic nemožného, v dnešní době je možné všechno, a nemusím ani chodit moc daleko, když se třeba dneska podíváte do NHL a podívám se na tabulku jedné konference, tak je tam na posledním místě Montreal, kdo by řekl, že bude Montreal v konferenci poslední, na začátku soutěže byli dobře rozehraní a nakonec skončí na 14 nebo 15 místě, takže jak jsem řekl, stát se může cokoliv, přemýšlíte nad vším, ale já jsem hlavně věřil tomu, že to musíme za každou cenu uhrát, i kdyby se mělo dít cokoliv, takže jsem si nepřipouštěl, že bychom mohli spadnout, ale zase na druhou stranu-„Nikdy, neříkej, nikdy“, nakonec se stejně může stát cokoliv, pořád je to jenom sport. Máte kluby jako třeba Sparta ve fotbale a když se podíváme do historie tak taky vypadly z ligy, prostě to není jednoduché, myslím si, že jsme konec sezony odehráli dobře, třeba i ty poslední zápasy základní části, tam jsme uhráli hodně bodů, škoda jen, že jsem neoslovil Ondru Weissmanna o měsíc dřív. Myslím si, že jsme se mohli dostat do desítky, pak se samozřejmě může stát cokoliv, to se třeba podívejme dneska na Brno.
Ještě zůstaneme u uzavření Extraligy, nedávno se tímto problémem začal zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten samý zasáhl do uzavření soutěže už před sezonou 2007/08, (kdy mělo hrát extraligu patnáct týmů a postupovat a sestupovat se mělo na základě ekonomiky klubů-kde by se muselo platit 25 milionů. Jako vstupní poplatek, což bylo nakonec hodnoceno jako tzv. kartelová dohoda-tedy porušení zákona. V nedávném rozhovoru, uvedl prezident ČSLH Král „Extraliga je v současnosti prakticky uzavřená“-Jaký je tedy váš názor na tuto problematiku, byl byste rád, aby se extraliga nakonec uzavřela,Samozřejmě postup do extraligy pro mužstvo z první ligy je hodně komplikovaný, je to tak nastavené a nedá se s tím nic moc dělat, jestli nakonec přijde nějaká změna, širší baráž, je plno možností, jak to lze hrát třeba jako ve Švédsku, Finsku. Můj názor je samozřejmě ten, že uzavřít soutěž ze sportovního hlediska je špatně. Já se na to koukám dvěma směry, jako akcionář a majitel, tak se na to koukáte tak, že by to možná prospělo, protože by se trošku sundaly finance, zvláště v době, kdy to není všechno, jak má být, z téhle strany se na to koukám jinak. Když bych to vzal ze sportovního hlediska, tak si myslím, že naše extraliga by se měla hrát ve 12 nebo v 10 klubech a určitě bych se nebránil tomu, aby se přibraly třeba dva kluby ze Slovenska. Tím, že teď Slovan Bratislava vstupuje do KHL, na Slovensku jsou vlastně dva velké týmy, Košice a právě Bratislava, se kterou sváděly boje o tituly, nevím přesně, jak to tam mají, ale myslím si, že kdyby se liga rozšířila o tyhle dva, tři kluby ze Slovenska, že by to prospělo. Co se týče toho, abychom ty hráče vychovávali, protože, když se dneska podíváme na kanadské bodování v naší extralize tak v 10 nejlepších je tak 6 kluků co je jim přes 35, těch hráčů je tam celkem dost. Myslím si, že 14 týmů v extralize, zvláště když teď do toho všeho vstupuje ten Lev, který odebere české hráče, ty lepší, takže těch 14 týmů je opravdu moc, a chtělo by s tím něco dělat, třeba udělat těch 12 týmů.
Neměl jste někdy během sezony, během zahozených šancí sto chutí skočit na led a ukázat konečně jak se správně hraje hokej? V rozhovoru jste uvedl- „Dnes už bych na led nenaskočil, ale trestné střílení bych si zajel.“ Můžeme někdy očekávat, come back, tak jako tomu bylo u Jirky Šlégra? Nebo je to ve vašem případě spíš sci-fi představa?
(Smích) Ne já určitě ne, u Jirky to bylo tak, že Jirka dva roky nehrál, já jsem nehrál 11 let a to už je někde jinde ten hokej a samozřejmě že vás svrbí ruce, když se hrají důležité zápasy, třeba derby se Spartou, tak samozřejmě, že zápasy, kde o něco jde, tak to člověka nejvíc bavilo. A to je to, co těm klukům dneska, hodně závidím, já jsem takovéhle zápasy měl vždycky hodně rád.
Stále se spekuluje ohledně M.Vondrky, největšího tahouna Slavie, jaká je podle vás šance, že by ve Slavii zůstal?
Co se týká Michala Vondrky, uděláme kroky, abychom ho udrželi, ale tam je to hodně komplikované. Michal už před rokem odešel do Finska, kde podepsal smlouvu a teď dál jedná, že by měl jít hrát do KHL, můj názor je ten, že Michala Vondrku v Praze uvidíme, ale v jiném mužstvu než ve Slavii, ale právě v tom Lvu, takhle mě to bylo i trochu naznačeno od jeho agenta, že Michal u nás v další sezoně pokračovat nebude.
Je možné, že se kádr nakonec rozšíří o hráče z juniorky Slavie, v posledních zápasech nastoupil junior Georg Mavrojanidis. Sám jste řekl, že chcete pracovat s hráči, co si vychováte, i když se to může zdát, že je to v dané chvíli na úkor výsledku.
Určitě to děláme, když se podíváte na naše mužstvo, tak tam máme spoustu mladých hráčů a nejde to dělat do nekonečna. Máme tam určitě další talentované hráče, ale už i teď je to na hraně a my to víme, tím, že Michal odejde, tak musíme sehnat nějaké útočníky, které mám už trochu připravené, jednání probíhají. Víme, že musíme do toho mužstva přivést zkušenější hráče.To je jednoznačné
Minulý rok v srpnu během European Trophy jste sice vyhráli jen dvě utkání, sám jste řekl, že jste byl i tak spokojený. Již je znám soupis zápasů letošní European Trophy, jaké si dáváte cíle. Budete se více soustředit na tréninky, nebo se pokusíte spojit účast v ET s tréninky - tedy, že už se musí předvést dobré výkony během tohoto turnaje, abyste do sezony nastoupili 100% připravení?
Loni jsme to měli tak, že jsme u toho hodně trénovali, ale teď si nejsem jistý, jestli to bylo dobře. Mně připadalo, že jsme hráli celkem slušně i když ty výsledky nebyly takové jak by měly být.Zápasy byly celkem vyrovnané.Letos to ale malinko změníme, nejdůležitější je, abychom se připravili na extraligu, musíme do toho šlapat od začátku, od prvního kola. Letos se to jasně ukázalo, tím, že jsme nebyli schopní udělat nějakou sérii vítězných zápasů, to nás stálo pak to, že jsme se do toho play off nedostali. I když jsme vyhráli pětkrát za sebou za dva body, nebo jak jsem řekl, ty poslední utkání v základní části se nám povedly a stejně nám to nebylo nic platné. Mužstvo jsem se pokoušel udržet stejné, nechtěl jsem do toho moc zasahovat. Já těm klukům věřím, jsou to srdcaři, samozřejmě tam občas trošku chybí ten um, ale já hodně sázím na tu bojovnost a na to srdce a také na to, aby tu byli ti praví Slávisti. Samozřejmě vím, že to nejde jenom s nimi, dáváte tam ty mladé, ale musíme i přitáhnout hráče co nejsou vychovaní ve Slavii, ale to je koloběh světového hokeje, to je normální, jinak to nejde, abychom někde po světě hledali Slavisty v NHL, kde jich moc není. Je jasné, že ty hráče musíme přitáhnout i z jiných týmů.

 

Ještě těsně před koncem odbočím k vašemu synovi

V rozhovoru pro HC Slavii 12.11.2004 jste uvedl, na otázku, zda se fanoušci dočkají opět jména V.Růžička ve Slavistické sestavě -„Je to už dneska vidět, že ve svém věku má talent. Ale je pravda, že talentů už bylo strašně moc a vždycky pak najednou zmizeli. Jak byste vůbec zhodnotil jeho působení, v letošní sezoně 2011-2012 váš syn nasbíral celkem 26 kanadských bodů a v bodování byl po základní části třetí nejlepší, na druhého v pořadí P. Kadlece ztrácel jen jeden bod.
Tohle je samozřejmě hodně specifické, když táta trénuje a jeho kluk hraje, myslím si, tak jak je to všude, třeba u Franty Výborného, Jarda Holík apod., je to vždycky komplikované, protože na syna koukáte jinýma očima a kolikrát to možná i vidím jinak, jednoduché to není, protože si myslím, že třeba v jiném klubu by hrál líp. V loňské sezoně si myslím, že dostával velký prostor, letos bodování potvrdil, myslím si, že tam je hodně práce, záleží už jenom na něm, musí pracovat, neustále ho budou spojovat s mým jménem, nikdy to mít jednoduchý nebude, tak to je, uvidíme, myslím si, že tu sezonu měl celkem slušnou, ale mýma očima si myslím, že má na mnohem víc, doufám, že příští sezonu to potvrdí.
Jaké jsou tedy vaše plány do příští sezony, co je nutné změnit? Jaké je předsevzetí?
Příští sezonu se musíme dostat do play off, do desítky, nehráli jsme play out, nebudeme to mít jednoduchý, extraliga je hodně vyrovnaná, máme před sebou velkou výzvu a to je to co jsem možná potřeboval k tomu, když se mě neustále ptají, co chci ještě v životě dokázat jako trenér, nebo jestli mě to někam láká, tak já chci zůstat ve Slavii a možná po téhle sezoně mě něco nabíjí k tomu, že chci abychom se dostali do té desítky a myslím si, že ne jenom pro mě, ale pro celý ten klub, abychom se dostali tam, kde jsme hráli předtím deset let.
Sice už jste něco fanouškům vzkazoval, ale pokud ještě chcete něco říct, tak nyní máte prostor.
Chtěl bych Slavistickým fanouškům, Sešívaným, poděkovat za tu sezonu, že pořád při nás drželi, i když jsme prohrávali, moc si toho vážíme a...JEDINĚ SLAVIE!!!

 

Děkuji za váš rozhovor a přeji hodně úspěchu jak v osobním, tak i trenérském životě a už teď se těším na případný další rozhovor v další sezoně, který bude jistě o tom, jak se Slavia po nepovedené sezoně opět dostala do play off.

M. Roháček

 

 

 

Bez komentáře | Přihlásit se
Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Příbuzné odkazy

Více článků z kategorie Rozhovory

Nejčtenější článek z kategorie Rozhovory:
Robert Slipčenko

Hodnocení příspěvku

Průměrné hodnocení: 5
Počet hlasů: 8


Najdete si čas a hlasujte pro tenhle příspěvek:
Excelentní
Velice dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatný