Login

Přezdívka
Heslo
Ještě nemáte svůj účet?
Můžete si jej vytvořit zde.
Zapoměl(a) jste heslo?

Návštevnost

Právě je 96 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Články fanoušků POHLED FANOUŠKA: Slavii hrozí bumerangový účinek
29.11.2013 | fanklub | 3463x zobrazeno | Skóre: 4.3

Přinášíme další zajímavý článek od jednoho z fanoušků.


     Když se majoritními vlastníky Slavie stali bratři Benýškové, fanoušci byli nadšení, neboť s jejich vstupem do klubu čekali ekonomickou stabilitu a hlavně posílení (i když to není správné slovo, kvalitních hráčů máme dost, spíše řekněme doplnění o koncové útočníky či tvořivé obránce) mužstva, které poslední roky drží od play-out pouze schopnosti Vladimíra Růžičky. Noví majitelé tento dojem skutečně u fanoušků navodili. Odhlédněme nyní od toho, co prohlásili před sezónou bratři Benýškové, co prohlásil Vladimír Růžička, co napsali novináři, co vzniklo vzájemným nedorozuměním mezi všemi aktéry, či zda se ekonomická situace z nějakého důvodu nezměnila a zaměřme se konkrétně na mediální výstupy, které příchod nových majitelů provázely.

 

     Poprvé se informace o novém majiteli Slavie objevily 27. února. V té době se ještě Richard Benýšek v očekáváních držel relativně při zemi Na otázku, zda Slavia navýší rozpočet klubu, což by logicky přineslo peníze na kvalitní posílení mužstva, odpověděl: "Rozhodně si Slavia zaslouží péči, jakou má dostat nejstarší hokejový klub v Evropě, kterým jsme.“ Následně si ještě stačil rýpnout do konkurenční Sparty. "Dobrá zpráva je to především proto, že budeme mít jednoznačného vlastníka, a nebudeme přitom 'béčkem' ruského klubu.“

 

     Na první pohled by se mělo jednat o neškodné fráze. V tehdejší a současné situaci však právě zde začal být zárodek domněnky, že Slavia by si měla sportovně výrazně polepšit. Pokud někdo prohlásí, že klub si zaslouží takový rozpočet, který odpovídá jeho tradici, pak by měla Slavia mít jeden z nejvyšších rozpočtů v Evropě. Pochopitelně to nikdo nečekal, ale v reálných mantinelech to lze vyložit tak, že Slavia bude patřit z ekonomického hlediska mezi elitní české kluby. Následně nám pan Benýšek oznámil dobrou zprávu, jejíž poselství zní, že Slavia se bude mít lépe, než Sparta, kterou označil za béčko Lva. Pokud bychom se měli mít lépe, či alespoň stejně, znamenalo by to, že klub bude mít jak kvalitní kádr, tak kvalitní marketing.

 

     1. března proběhl na IDNES rozhovor s Richardem Benýškem, kde už byl tentokrát sdílnější. O budoucnosti Slavie hovořil takto: "První kroky povedou směrem k ekonomické stabilitě a důstojnému účinkování v domácí extralize. V tuto chvíli si účast Slavie v KHL neumím představit." Tím uklidnil fanoušky před vstupem do KHL, ale zároveň se zavázal důstojným účinkováním v extralize. "Chceme, aby se O2 aréna stala skutečným domovem Slavie s výraznou podporou fanoušků. Nepůjde to ze dne na den, čeká nás práce uvnitř klubu a také s fanoušky, bez kterých by klub nebyl nic. A samozřejmě se chceme obrátit i na ostatní fandy sportu a příležitostné návštěvníky hokeje." Tím Benýšek naznačil, že chystá i zkvalitnění marketingu a komunikace s fanoušky obecně. 

 

     Dne 6. března se konala tisková konference, kde byly mimo nových vlastníků představeny i zevrubné plány kolem budoucnosti. A právě zde se zrodily největší očekávání. Server IDNES přinesl tyto informace:

 

Do příští sezony hokejové extraligy vstoupí úplně jiná Slavia. Klub, který v posledních letech lepil kádr z vlastních odchovanců, by mělo vyšperkovat několik hvězdných jmen: nejčastěji se hovoří o návratu Jaroslava Bednáře a nyní také o Jakubu Klepišovi. "Chceme hrát na špici extraligy," hlásí její nový šéf Richard Benýšek.

Po vstupu nového vlastníka, společnosti OIN Gama, se očekává řada změn.

Tou hlavní by mělo být posílení sportovní pozice Slavie v extralize. Nový majitel by měl zaručit ekonomickou stabilitu a také větší rozpočet, který dovolí přivést do týmu několik prvotřídních hokejistů.

 

     Myslím, že text úryvku mluví sám za sebe. Ať už informace vypustil, či dezinterpretoval kdokoliv, fanoušci dostali garanci toho, že do Slavie přijde několik hvězdných hráčů a Richard Benýšek jasně řekl, že v návaznosti na kvalitu kádru, chce hrát na špici. Optimismus ještě okořenil výrok Vladimíra Růžičky, který prohlásil: "Dočetl jsem se, že Jakub Klepiš nemá podepsanou smlouvu ve Lvu. Tak jestli chtějí noví majitelé hrát vepředu, budeme muset posílit.“ Tím dal nepřímo najevo, že má peněz přehršel, protože každému je asi jasné, že pokud by přišel superhvězdný hráč Klepiš, byl by pravděpodobně nejlépe placeným hráčem extraligy. Článek rozlouskl ještě jedno důležité téma – otázku generálního sponzora:

 

Pražané vstupují do play-off s novým partnerem, tím bude společnost Bestsport arena, tedy vlastník vysočanské O2 areny, v níž hraje Slavia své domácí zápasy. Od té následující pak počítá s někým jiným.

„Ale předem zdůrazňujeme, že tato forma spolupráce s Bestsport Arenou se týká jen letošního play off. Pak uvidíme, co bude dál. Nechci, aby to vyznělo blbě, ale jsem rád, že si můžeme vybírat. Zájem stát se generálním partnerem našeho klubu má už teď více firem. To je velice příznivá zpráva."

 

Richard Benýšek tedy jen potvrdil, že budoucnost klubu je více než růžová.

 

     Abychom si to teda zrekapitulovali. Mediální výstupy zněly takto: 1. Slavia bude kvalitně posílena. 2. Slavia bude mít silného generálního sponzora. 3. Slavia udělá všechny marketingové kroky pro to, aby se zvedla domácí návštěvnost.

 

     Netrvalo dlouho a po konferenci 6. března pohádka rychle skončila. Již 11. dubna mohl Vladimír Růžička prohlásit, že Jakub Klepiš Slavii neposílí: "Měl jsem zájem i o Jakuba Klepiše, ale podle mých informací se vrátí do NHL," poznamenal Růžička. Zároveň se začala nabourávat i iluze, že i když nepřijde Klepiš, peněz bude na jiné posily dost:

 

Příchod další výraznější posily pak bude záviset na tom, jak silného sponzora dokáže nové vedení sehnat.

"Jednáme se třemi subjekty, které mají zájem stát se naším generálním partnerem. Bestsport arena, která se na dresech objevila během play-off, má zájem zůstat na pozici hlavního partnera," přibližuje Mezlík.

 

     Od té doby naděje, kterou do nás Richard Benýšek v březnu vložil, vyprchávala čím dál více. 21. května byl na tiskové konferenci představen Jaroslav Bednář, se kterým byl Vladimír Růžička již dlouho v kontaktu, a náhrady (nikoliv posily) za odcházející obránce a brankáře. Richard Benýšek již začal cíle do příští sezóny nepatrně měnit:

 

Noví vlastníci nechtějí na další sezonu vyhlašovat velké cíle. "Rádi bychom opakovali tuhle sezonu. Hrát finále by bylo samozřejmě moc pěkné, ale zůstaňme v reálu. Chtěli bychom hrát atraktivní hokej a bavit diváky.“

 

     Směr, kterým se začala Slavia udávat, již každý zná. Přes léto se občas spekulovalo ještě o jménech jako Hubl, Lukeš, Kutlák, Rolinek, ale žádné nevyšlo. Do ofenzivy nakonec nepřišel nikdo a defenzivu krátce před začátkem soutěže doplnil testovaný kanaďan Wharton, který přišel ze Znojma. Další poprask způsobil fakt, že Slavia do nové sezóny nesehnala žádného generálního sponzora – ano toho, ve kterých se Benýšek ke konci minulé sezóny přehraboval. Až krátce před začátkem soutěže se na dresy vrátil starý dobrý Bestsport – ano ten, který se měl přesunout na pozici hlavního partnera a se kterým jako generálním nikdo nepočítal. Třetím vytyčeným bodem ke zlepšení byla návštěvnost. Ta se rok od roku zhoršuje a letos tomu není jinak. Často bývají návštěvy skutečně tristní a především kotel je letos (doufám) snad na svém historickém početním minimu. Zde však vina nepadá na hlavu vedení Slavie přímo, protože návštěvnost je dlouhodobě  neléčený problém Slavie, nicméně nějaké převratné kroky k jejímu zlepšení nenastaly.

 

     Pokud se co nejdříve situace kolem tří vytyčených bodů nezlepší, mám velké obavy, že se dostaví bumerangový účinek a návštěvy a zájem o Slavii ještě více klesnou. Už teď jsou slyšet hlasy, že fanoušci se cítí po prohlášeních pana Benýška podvedeni, neboť čekali přesně to, co před sezónou prohlásil. Možná to myslel upřímně, jen špatně zformuloval. Možná se změnila ekonomická situace. Možná to byl jen marketingový trik, jak přilákat lidi ke koupi permanentky. Ať už to bylo jakkoliv, výroky, které zaznívaly před sezónou, začínají mít zcela jednoznačně špatný dopad na důvěryhodnost nových majitelů. Nikdo by neřekl ani slovo v případě, kdy by pan Benýšek uvedl věci na rovinu, případně by neříkal nic, či pouze jen, že se pojede ve starých kolejích. Každý by chodil i nadále podporovat papírově slabý tým a doufal, že se svou bojovností dostane do play-off. Vidina kvalitního kádru z dávných let však vyvolala u některých věrných fanoušků zhnusení nad současnou situací a důvěryhodnost v klub, spojenou s návštěvami zápasů, výrazně oslabila.Poznámka

Tento článek je názorem autora a nemusí být názorem vedení FK HC Slavia Praha. Fanklub pouze zprostředkovává zveřejnění tohoto článku.

Bez komentáře | Přihlásit se
Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Příbuzné odkazy

Více článků z kategorie Články fanoušků

Nejčtenější článek z kategorie Články fanoušků:
Slavia versus Kladno v play-off

Hodnocení příspěvku

Průměrné hodnocení: 4.3
Počet hlasů: 10


Najdete si čas a hlasujte pro tenhle příspěvek:
Excelentní
Velice dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatný