Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Reportáže z domácích zapasů Slavia se poprala o finále
29.03.2009 | Marťas | 1853x zobrazeno | Skóre: 4.66
k zápasu z 27.03.2009: HC Slavia Praha - HC Škoda Plzeň 6:5n
Zápas jako z NHL. Zvraty, napětí, bitka, gól v poslední sekundě, nájezdy, to vše nabídl pátý semifinálový duel mezi Slavií a Plzní. Domácí v utkání vedli už čtyři – jedna. Plzni se však podařilo vyrovnat a další vedení Slavie, tentokrát o gól smazal Martin Straka v poslední vteřině utkání. Zápas i přes množství šancí dospěl až do samostatných nájezdů. Zkušení hráči jako Jaroslav Bednář nebo Martin Straka neskórovali. V poslední sérii poslal na nájezd Vladimír Růžička svého syna a ten jako jediný proměnil. Slavia slaví postup do finále.

To není možné, musel si říct snad každý slávista. Patnáct vteřin do konce zápasu, Slavia vede nad Plzní 5:4, vše už nasvědčuje tomu, že pro Plzeň sezóna končí. Plzeňský obránce dokonce padá na modré čáře. Sklenář mu ale kotouč nedokáže sebrat. Následuje nahození na slávistickou branku, několik odrazů, střela Martina Straky a kotouč končí se sirénou v brance. Gól padl v čase 59:59. Euforii hostů však zkazil proměněným nájezdem Vladimír Růžička mladší. „Vůbec bych se nedivil, kdyby při tomto zápasu byly nějaké infarkty. Určitě, když se podívám na telefon, tak tam smsek ohledně nervů a prášků bude víc,“ vtipně komentoval po zápase Jaroslav Bednář.

Nejdříve to sice vypadalo, že Slavia zasadí Plzni poslední úder. Vždyť už vedla čtyři – jedna. Plzeňští však ukázali, že hodlají dodržet slib, který dali svým fanouškům a to, že sérii přivezou zpět do Plzně. Hosté zaveleli k útoku a rázem se začínalo odznova, Plzeň se zvládla vrátit do zápasu. „Bylo to jako na houpačce. Zápas byl otevřený, nejdříve jsme odskočili, pak jsme dostali góly, oni vyrovnali, jde hlavně o soustředění a dnes to nebylo tak růžové,“ hodnotil Jaroslav Bednář. „Jdeme ale do finále a myslím si, že už se pak na to nikdo nebude ptát,“ dodal.

Do zápasu Plzeňské dostal Mario Cartelli, který překonal Dominika Furcha dalekonosnou střelou. Slavii do kolen srazil vlastní gól. Červenka přihrával na hranici brankoviště tak nešťastně, že překonal svého spoluhráče v obraně i nešťastného Dominika Furcha. „Takovýto gól padne jednou za pět let a možná ani to ne. Je to ještě horší, když to padne v takovém zápase. Jsem rád, že to nakonec pro nás dopadlo dobře a jsme ve finále,“ ulevil si nešťastný střelec vlastní branky Roman Červenka. Těsně po polovině základní hrací doby vyrovnal ve vlastním oslabení Adamský. „Dnes Plzeňští věděli, že to může být jejich poslední utkání. Dnes dostali góly a hráli pořád na doraz, na rozdíl od zápasů v Plzni, kde mi přišli takoví zakřiknutí,“ našel hlavní důvod plzeňského obratu Petr Kadlec. V tu chvíli mladičký gólman opustil svůj prostor mezi tyčkami, do kterého zamířil Stanislav Neruda.

Zvrat v druhé třetině doplnila hromadná bitka á la NHL, do které se zapojili všichni hráči, kteří byli právě na ledě, vyjma Stanislava Nerudy, který hájil svou svatyni na druhém konci kluziště. Domácí útočníci při jednom ze svých útoků doráželi na Jana Cháberu, což se nelíbilo obráncům Plzně. Po chvilce pošťuchování se utvořily dvojice Jelínek a Dvořák, Endál a Redlihs a Vašíček s Nedvědem. Poslední čtyři jmenovaní putovali předčasně do kabin. Slávista Jelínek s hostujícím Dvořákem si vysloužili pouze trest dvě plus dvě minuty za hrubost.

Před poslední třetinou museli být všichni diváci napnutí jak guma v teplácích. „Pro fanoušky to muselo být vynikající utkání s perfektním hokejem,“ věděl Vladimír Růžička starší po utkání. Za stavu čtyři - čtyři se rozehrála třetí třetina. Jaroslav Bednář po přibližně pěti minutách poslal opět Slavii do vedení. Už to vypadalo, že Slavia výhru udrží, ovšem kotouč z hole Martina Straky doputoval za záda Stanislava Nerudy se sirénou. Gól musel ještě posvětit videorozhodčí, který potvrdil, že gól padl v nejzazším možném termínu a to v čase 59:59. Čas se tedy musel vrátit o vteřinu zpět a poslední sekunda dohrát. Hostující hráči však už zmizeli v útrobách stadionu. Na poslední vhazování v základní hrací době tak musela doběhnout zpět pětice hráčů ze šatny.

Ani prodloužení však nebylo pro fanouška nezáživné. „Fanoušci jsou naším šestým hráčem, byli úžasní, jsou naším hnacím motorem“ chválil domácí příznivce Jaroslav Bednář. Šance střídala šanci a zdálo se, že kdokoliv může každou chvíli rozhodnout. Mohl to být i Jaroslav Bednář. Naskočil ze střídačky a okamžitě dostal přihrávku za obránce. Jeho samostatný únik ale zastavil hvizd rozhodčího. V obranném pásmu totiž zůstali čtyři hráči a Bednář byl pátým. V prodloužení však barvy svého týmu na ledě hájí pouze čtveřice. Verdikt rozhodčích byl jasný. Příliš mnoho hráčů na ledě a slávisté dostali dvouminutový trest. Závěr desetiminutového prodloužení se jim však podařilo ubránit a zápas putoval až k nájezdům. „Penalty moc nedáváme, vždy je dává Jarda Bednář, ten dneska nedal. Myslel jsem, že už dneska prohrajeme, bylo tedy jedno kdo pojede,“ komentoval důvody nasazení svého syna na poslední nájezd Vladimír Růžička. Jeho syn zápas gólem v samostatných nájezdech rozhodl, když nikdo jiný svůj nájezd neproměnil.

O druhém finalistovi, který vyzve pražskou Slavii se může rozhodnout již v sobotu. Karlovy Vary na svém ledě přivítají Spartu. „Osobně bych si přál Spartu, pražské derby by bylo zajímavější pro fanoušky a zejména pro ty pražské,“ zmínil se Petr Kadlec o tom, koho by si přál do finále. Karlovarská Energie může postoupit do finále, k čemuž jí stačí jediná výhra. V sérii totiž vede nad Spartou tři – dva. „Možná se na ten zápas podívám, ale ještě nevím, co budu zítra dělat,“ prozradil Petr Kadlec.