Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Reportáže z domácích zapasů Bitvu o Prahu rozhodl Beránek, Slavia bere 2 body
20.01.2009 | Marťas | 2407x zobrazeno | Skóre: 4
k zápasu z 18.01.2009: HC Slavia Praha - HC Sparta Praha 4:3p
Lépe strávený nedělní podvečer si pražští hokejoví fanoušci přát nemohli. Hala téměř zaplněná, dramatické utkání, bitka jako z NHL. To všechno bylo 83. derby pražských S. Jaroslav Bednář se po nemoci vrátil do sestavy Slavie a ta ovládla zejména začátek utkání. Sparta však v závěru dokázala smazat dvoubrankový náskok domácích. Derby v prodloužení rozhodl slávistický kapitán Beránek.
Do utkání vstoupili lépe slávisté. Dobré příležitosti postupně neproměnili Beránek s Hruškou. Ani uzdravený Jaroslav Bednář na Popperleho nevyzrál. V jedenácté minutě sparťanského gólmana překonal Vladimír Růžička mladší. Před brankou ho osamoceného našel Jiří Doležal. Doslova gólem do šatny uzavřela Slavia první třetinu. V čase 19:59 dostal puk do sparťanské branky Jaroslav Bednář.

Na začátku druhé třetiny se objevilo světlo na konci sparťanského tunelu. Mohl za to Martin Podlešák, který zakončoval přes Dominika Furcha. Střelec měl lehkou práci. Slávistický gólman ležel bez helmy v brankovišti pod hradbou těl. Autor branky se do statistik zápasu zapsal ještě jednou. Sparťané postupovali do útočného pásma, když je zastavila píšťalka čárového rozhodčího. Offside. To se však Martinu Podlešákovi nepozdávalo a prudce se obořil na čárového rozhodčího. Hlavní rozhodčí Minář mu okamžitě udělil osobní desetiminutový trest za nesportovní chování a srovnal si na ledě pořádek. Nedlouho poté Jaroslav Bednář prokličoval v obranném pásmu Sparty snad kolem všech hráčů a bez problémů zakončil. Slavia opět vedla o dvě branky.

Na druhou třetinu, stejně jako na celé derby, bude asi hodně dlouho vzpomínat Marek Černošek. Ve 34. minutě se do sebe pustili s Tomášem Mickou. Slávistický čahoun sparťanského soupeře zostudil a připravil ho o dres. Rvačku, která by se mohla rovnat těm z NHL, ocenil rozhodčí Minář také po vzoru NHL - dvě plus dvě minuty pro oba hráče. Na trestnou lavici s nimi společně usedli i další hráči z předešlé strkanice.

V poslední třetině si svou slabší chvilku vybrali Slávisté. Hosté během 41 sekund ve 44. minutě smazali náskok sešívaných a rázem se hrálo od nuly. Stav vydržel až do sirény a zápas putoval do prodloužení.

Slavia však mohla rozhodnout ještě v závěru základní části. Rozhodčí Minář jim nejdříve udělil výhodu jednoho muže, kterou však po sparťanských protestech bleskurychle smazal. V čase 58:47 totiž nejdříve ukázal na Černoška a poslal jej na dvě minuty za katr za vysokou hůl. V tu chvíli u něj byl houf sparťanských hráčů s protesty. Nakonec rozhodčí vyrazil ke slávistické střídačce a překvapivě poslal na trestnou lavici i sešívaného kanonýra Bednáře za stejný prohřešek.

I prodloužení začalo vcelku podivně. Po krátké přestávce nastoupily oba týmy do středového kruhu ke vhazování. Lišil se však počet jejich hráčů. Domácí tam byli pouze tři, kdežto hosté byli ve čtyřech. Rozhodčí Minář se dožadoval i čtvrtého slávistického hráče. Marné byli protesty kouče Růžičky, že prodloužení se má hrát ve čtyřech a jelikož jsou na obou stranách hráči na trestné lavici, mělo by se začínat ve třech. Prodloužení tedy začalo na obou stranách ve čtyřech. Po chvíli se do hry vrátili i vyloučení hráči a na ledě tedy bylo po pěti hráčích. Po prvním přerušení se ale rozhodčí dožadovali opět pouze čtyř hráčů.

Zmatky na začátku prodloužení zřejmě zamotaly Sparťanům hlavy a Michal Broš brzdil Jaroslava Bednáře jen za cenu dvou minut. Že se jedná o klíčový moment bylo hned všem jasné, obzvláště trenéru Růžičkovi, který si vyžádal oddechový čas na válečnou poradu. Slavia se hned po vhazování usadila v útočném pásmu. Ze začátku to vypadalo, že hraje přesilovku až příliš laxně. Kotouč se postupně šoural po modré čáře a poté podél mantinelu od jednoho sešívaného hráče k dalšímu. Tato taktika hosty dokonale uspala, že zapomněli na slávistického kapitána Beránka, který si našel perfektní místo u branky soupeře. Jakmile se tam usídlil, putovala na něj svižná přihrávka. Popperle se nestačil přesunout a Beránek sklepl kotouč do prázdné branky. Slávistická euforie mohla propuknout.

Výhru Slavie sledovala zaplněná O2 Arena, do které si našlo cestu rovných 14 126 diváků. Takto vysoká návštěva sledovala zápas základní části extraligy naposledy před více jak čtyřmi lety. Tehdy obrovský fanoušskovský zájem vyvolal zápas mezi Slavií a Kladnem, kde hrál během výluky v NHL Jaromír Jágr.

Fanoušci byli na derby řádně připraveni. Arzenálem byly nejen bojovné pokřiky, ale často i choreografie a vyšperkované transparenty s různými nápisy a obrazy. Domácí fanoušci během celého zápasu dokazovali hostům, kdo je v O2 Areně doma. Zejména při pokřiku červenobílá síla, do kterého se zapojila téměř celá hala, se vysočanská aréna musela otřásat v základech.