Derby je naše!
Datum: 02.11.2010
Téma: Reportáže z domácích zapasů


Konečně je tu derby, zápas na který většina slávistů čekala jako na smilování. Zápasy s jediným skutečným rivalem totiž vždy slibují vysokou návštěvu a výbornou atmosféru – zboží, které letos na pultech O2 arény do neděle nebylo k dostání. Jako už třetí neděli v řadě se část z aktivních schází dlouho před začátkem zápasu a finišují poslední přípravy chorea. Ty jsou v plánu hned čtyři a tak se organizace dolaďuje téměř až do začátku zápasu.Ještě před úvodním vhazováním probíhá loučení se slávistickou legendou a dlouholetým kapitánem Pepou Beránkem. Pod strop je vedle čísel 97 a 8 vytažena devatenáctka a hala poprvé burácí „Bery, Bery“. Od začátku zápasu je k vidění úplně jiná Slavia než v předchozích zápasech. Hráči nevypustí jediný puk a rvou se před brankou i v rozích. Přesně takhle jsme si Slavii představovali po odchodech největších hvězd z posledních sezon, takovou si ji pamatujeme ještě z Edenu! To pomáhá i atmosféře a v první třetině jsme v hale slyšet jen my. Dobře funguje i spolupráce s tribunami. Na první komerčku je připraveno první poděkování Berymu – v kotli je z kartonů vytvořena veliká devatenáctka a kolem kotle ji doplňují červenobílé devatenáctky na kartonech. Tentokrát si zvednutí chorea odpočítáváme a výsledný efekt je mnohem lepší než jindy. Vzhledem k tomu, že se první komerční přestávka odehrála až na konci osmé minuty, nezbývá moc času a rychle se připravuje choreo na tu další. Tím trochu trpí fandění, druhé choreo za to ale stojí. Přes kotel je vytažena velká plachta s fotkou Beryho držícího mistrovský pohár, to vše doplněno látkovými pruhy. Celou první třetinu navíc visí nad kotlem transparent „NAVŽDY MISTREM“, který doplňuje obě chorea. Po druhé komerčce se fandění ještě zlepšuje a brzy přichází odměna – po dlouho marné přesilovce 5 na 3 se sedm vteřin před návratem prvního sparťana trefuje Lukáš Endál. Sotva stihneme oslavit první gól, letí sektorovka znovu nahoru – Pavel Kolařík střílí od modré a vedeme 2:0! Do konce třetiny se fandí ve velké euforii, naopak kotel na druhé straně haly vypadá, že zápas už zabalil.

O přestávce připravujeme třetí choreo, které je co do složitosti jedno z nejtěžších, jaké jsme doposud zkoušeli. Bohužel trochu nestíháme a organizace tlumí fandění. Tentokrát naštěstí na komerčku čekat nemusíme a jde se na věc – v kotli se roztahuje velká černá „obrazovka“, uprostřed ní slávistické logo a kolem červené a bílé vlajky, zatím držené jako kartony nad hlavou. Na led mezitím přijíždí maskot s velkým ovladačem a po odpočítání „zapíná“ kotel. Na ten povel začínají všichni vlajkami mávat a minimálně vypadá podle záběrů z kostky velmi dobře. (Víc bohužel hodnotit nemůžu, snad se ještě někde objeví video celého chorea z tribun...). Na ledě se hra vyrovnává, dvougólový náskok však držíme i přes sparťanskou přesilovku. Ve 33. minutě přichází poslední choreo – velká plachta se třemi bobry ve sparťanských barvách a nápisem „HOŠI OD BOBŘÍ Z DRUHÉ STRANY ŘEKY“. K tomu se po chvíli zvedá nápis „ZABIJ BOBRA, ZACHRÁNÍŠ STROM“. Potom už se můžeme věnovat jen fandění a tak se až do konce třetiny jede zase naplno. Ke konci třetiny se musíme bránit další sparťanské přesilovce a při ní předvádí zákrok večera Kopr, který robinsonádou jak z fotbalu vyráží Kůrkovu střelu do prázdné brány! 

Třetí třetinu začíná Sparta přesilovkou, slávisté ale padají do střel a brání ze všech sil, dalšími skvělými zákroky nás navíc drží Kopr. Sparta má ale každopádně ze hry víc než v celém dosavadním průběhu zápasu. Po padesáti minutách hry má dokonce šanci přesilovky 5 ku 3, kterou bohužel proměňuje. V tu chvíli také po dlouhé době slyšíme hostující kotel, nevidět je a jejich balónkové (a jediné!) choreo do té doby, jeden by si myslel, že po první třetině odjeli domů. Po gólu ještě víc zapojujeme ostatní sektory v hale a snažíme se nedovolit sparťanským fans vlít jejich hráčům energii do žil. Atmosféra graduje a čtyři minuty před koncem neproměňuje obrovskou šanci Dmitrij Jaškin (který hraje celý zápas naprosto výborně)! Nervy z toho, že by nás tahle zahozená šance mohla mrzet naštěstí uklidňuje sparťanská blbost – minutu před koncem hrají v šesti a musí proto do čtyř. Slávisté pak drží puk v klidu daleko od své branky a my odpočítáváme konec zápasu. Tříbodová výhra po šesti zápasech chutná o to víc, že přišla proti odvěkému rivalovi, a tak si následující děkovačku užívají fanoušci i hráči. Ještě jsou vyvoláváni Kopr a Dmitrij Jaškin a potom už všechny čeká jen dlouhá noc plná oslav.

Resumé: Slavia bojovná tak, jak všichni chceme. Výborná atmosféra, povedená chorea a sladké vítězství nad Spartou. Ale i varování pro další zápasy – na dvě vstřelené branky určitě pravidelně vyhrávat nemůžeme, střelba je pořád to, co musí Slavia zlepšit v první řadě.
Diváků: 9559
Domácí: kotel jako tradičně na derby přeplněný, tedy cca 600
Hosté: V sektorech kotle asi 400, po hale dalších pár stovek, celkově nejmíň početná návštěva za poslední léta. Oproti minulým sezónám velké zklamání, za celý zápas předvedli jen balónkové choreo. Tentokrát nebyli v hledišti soupeřem!

Plusy:
•    povedená chorea, i když je stále co zlepšovat
•    výborná atmosféra
•    bojovný výkon na ledě
•    a hlavně - výhra nad Spartou!!!

Zápory:
•    Škoda, že spousta lidí se zajímá jen o derby. Kéž by byl zájem o ostatní zápasy a slávistický hokej vůbec alespoň poloviční jak na derby! Choďte doma, jezděte ven!


Co zlepšit?
Proměňování šancí. Dnešní chorea také patřila k tomu nejnákladnějšímu, co jsme dosud prezentovali. Kdokoliv tedy chcete na chorea přispět, můžete je podpořit např. nákupem fanklubáckých samolepek.

 

Fotogalerie zde.Tento článek najdete na Fanklub HC Slavia Praha
http://www.sesivani.com

Adresa tohoto článku je:
http://www.sesivani.com/modules.php?name=News&file=article&sid=303