Slávia po dramatickém závěru bez bodu
Datum: 02.12.2008
Téma: Reportáže z výjezdů

Pardubice – Slávisté měli v Pardubicích poslední možnost přetrhnout sérii proher před středečním rozhodujícím zápasem o semifinále v Lize mistrů. Po rychlém začátku domácích však Pražanům nepomohl ani skvělý závěr a z Pardubic odjeli bez bodu. „Zápas s Curychem je jeden z nejdůležitějších této sezóny. Hodně jsme trénovali, jsme na to připraveni, škoda, že v Pardubicích nám nepadaly branky,“ prozradil po zápase Miloslav Čermák. Na středeční zápas by měl být podle dostupných informací připraven i doposud marodící Jaroslav Bednář.

Utkání ještě ani pořádně nezačalo, mnozí diváci se ani nestihli usadit na svá sedadla a pardubičtí hráči se už poprvé radovali. Hned po 45 sekundách se trefil Petr Koukal pod horní tyčku Svobodovi brány a Pardubice vedly 1:0. Viditelně zaskočená Slavia dlouho nemohla najít recept na obranu domácích. První přesilová hra nabídla Slávistům výhodu jednoho muže v poli. Ti však tuto nabídku nevyužili. Chvíli na to se na trestnou lavici přesunul Čermák. Po vhazování to na ledě začalo jiskřit. Po dvou minutách dostali Beránek a Čáslava. Přesilová hra domácího týmu využita nebyla, přinesla však více šancí, než ta předešlá hostů. Po polovině první třetiny se Slavia konečně dostávala zpět do zápasu. Po dobré střele slávistického Slobody musel zasahovat Lašák, touš se odrazil od jeho betonu. Cetkovský dojel vyhozený kotouč, toho však podrazil Kolařík a Pražané putovali opět do čtyř mužů. Během přesilovky se zcela sám před Svobodou ocitl Tvrdík, střelu však uspěchal a hostující gólman s ní neměl problém. Po návratu Kolaříka Beránek hezky prokličkoval mezi obránci, jeho střela však neměla sílu a Lašák ji pohodlně zlikvidoval. Šance spíš od modré čáry provázely závěr třetiny. Výjimkou byla šance Červenky a Hrušky. Prvně jmenovaný krásně vystřelil a druhý pohotově dorážel. Lašákovi pomohl padající obránce a tak vše se štěstím vykryl.

Do druhého dějství vstoupili aktivněji Pražané. Ty však zastavil hvizd píšťalky rozhodčího Jeřábka a Červenka putoval na dvě minuty za katr. Hráči Moelleru se snažili podruhé překonat Svobodu. Snad z přemíry snahy přihrál Havíř do jízdy Doležalovi. Ten postupoval na jednoho obránce, zvolil střelu mezi betony, kterou však Lašák vykryl. Slavia se vrátila do pěti hráčů. Přibližně minutu na to srovnal skóre hostující Miloslav Čermák. „Dostal jsem perfektní nahrávku od Honzy Nováka přes střední pásmo, natlačil jsem se vedle obránce, vystřelil jsem, vůbec nevím, jak to tam spadlo. Myslím si, že to byl hodně náhodný gól,“ prozradil po zápase pro zpravodajské stránky M87 střelec prvního gólu Slavie. Hosty vyrovnávací gól povzbudil a získali na aktivitě. Na hřišti se stali lepšími. Tomáš Divíšek dostal dvě minuty za hákování. Hrála se kvalitní přesilovka s množstvím šancí. Gól z ní však Pražané nevytěžili, i když k tomu neměli často daleko a Lašákovi pomohla i tyč jeho branky. Pardubicím se nedařilo udržet v pásmu, hosté skvěle bránili. Drtina se ale při jedné z domácích akcí nechal za Svobodovou brankou odstavit od kotouče a Tomáš Blažek pohodlně skóroval. Moeller opět vedl. Kolář podrazil jemu unikajícího Micku, dostal dvě minuty a nabídl Slavii přesilovku. Domácí se opět ocitli pod tlakem. Kotouč poskakoval v brankovišti. Lašák ho nemohl chytit a schytal seknutí přes ruku od jednoho z bránících hráčů, kteří se mu snažili pomoci. Rozhodčí Jeřábek se však ve skrumáži neorientuje a vylučuje ve skrumáži nejaktivnějšího Slávistu Kadlece. Po chvíli hry 4 na 4 střílel od modré Píša. Svoboda odráží kotouč jen těsně před sebe. Opakovala se podobná situace jako při vyloučení Kadlece. Poskakující kotouč v brankovišti, gólman dostal přes ruce, tentokrát se ovšem nepískalo a puk skončil za brankovou čarou. Žižka okamžitě vystartoval k hlavnímu rozhodčímu a dožadoval se vysvětlení. Ten s ním odmítl diskutovat a jede k boxu časoměřičů oznámit střelce gólu. Kolář se vrátil z trestné lavice a dostal se do šance, perfektním zákrokem ho vykryl Svoboda. Konec třetiny ještě nabídl po jednom vyloučení na obou stranách, užitek ani jednomu týmu to však nepřineslo.

Do poslední části vsoupila Slavia oslabena o jednoho muže za špatné střídání v závěru minulé třetiny. Domácí byli zamčeni v obranné třetině. Po chybě Pivka se dostal do šance Kraft, Lašák kryl. Na ledě to opět jiskřilo. Domácí Píša dostal 2+2 minuty za hrubost, Doležal jen dvě, domácí se dostali do oslabení. Pardubice držely kotouč valnou většinu času přesilovky hostů, výhoda jednoho muže skončila a hrálo se opět pět na pět. Několik vteřin po návratu Píši dostal kotouč za brankovou čáru Divíšek. Dostal ho tam však bruslí. Rozhodčí Jeřábek gól uznal až po poradě s videorozhodčím. Zdálo se být rozhodnuto, není však vždy vše tak jak vypadá. Slavii pomalu vracel do zápasu Beránek, který po střele Kadlece od modré překonal Lašáka. Hrálo se nahoru dolů, aktivnější byli však hosté a domácí to často hasili jen zakázaným uvolněním. Drtina mohl snížit ještě na menší rozdíl, jeho střelu však zastavila tyč. Na ledě opět létaly jiskry, kyslík do ohně ještě přiléval rozhodčí Jeřábek svým často kontroverzním ohodnocením zákroků. Beránek se na modré střetl s Divíškem, prvně jmenovaný putoval na dvě minuty za krosček. Hráči si všimli, že rozhodčí povolil metr při rozhodování a na hřišti se to hemžilo ostrými zákroky. Po jednom z nich zůstal v rohu ležet Pivko. Rozhodčí hru přerušili, až když hra byla na druhé straně. Pivko po chvíli vstal a rozhodčí udělil dodatečně dvě minuty Jelínkovi. Jan Snopek byl následně vyloučen za podražení, dostal ještě osobní desetiminutový trest. V tomto zápasu si tedy už nezahrál. Jelínek se vrátil, Slavia hrála přesilovku a během několika sekund Lašáka překonal Kadlec. Snížil na 4:3, 98 vteřin před koncem byl rozdíl jediné branky a zápas sliboval vzrušující závěr. Adam Svoboda opustil branku a Slavia hrála v šesti. Závěrečný tlak Slávistů kýžený gól však nepřinesl. Ani šarvátka v brankovišti po konci zápasu na stavu už nic nezměnila a tak hosté odjeli domů bez bodu.

Pro Slavii to byl poslední zápas, ve kterém se mohla rozjet před středečním zápasem v Lize mistrů. Pražanům se však uspět nepodařilo a Pardubice je díky rychlému úvodu porazily. „Je to jeden z nejdůležitějších zápasů této sezóny. Hodně jsme trénovali, jsme na to připraveni, škoda, že v Pardubicích nám nepadaly branky. Doufám, že ve středu už bude Jarda Bednář, jehož branky nám dost chyběly,“ přemítal po zápase nejlepší slávistický hráč večera a střelec prvního gólu Slavie Miloslav Čermák.